اخبار روز

علت ایران هراسی و شیعه هراسی در دنیا چیست؟

۱۳۹۳-۱۲-۱۱ در ۱۶:۰۱ توسط

مفتی روسیه در مصاحبه با حوزه پاسخ داد
علت ایران هراسی و شیعه هراسی در دنیا چیست؟
مفتی روسیه گفت: جمهوری اسلامی ایران با قاطعیت از مسایل اسلامی حمایت می کند و در این راه هیچ تردیدی ندارد، این در حالی است که کشورهای دیگر گاه منافع سیاسی را بر منافع اسلامی ترجیح می دهند

شیخ نفیع الله عشیروف، مفتی روسیه در مصاحبه با سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»به تشریح وضعیت مسلمانان روسیه و چالش ها و فرصت های پیش روی آنها پرداخت و نیم نگاهی هم به نقش جمهوری اسلامی ایران در سطح جهان اسلام داشت:

* به نظر می رسد بعد از فروپاشی شوروی، از حیث دینی شرایط جدیدی در روسیه حاکم شده. شما این شرایط را چگونه ارزیابی می کنید؟

پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی و تغییرات سیاسی کشور، گام‌های بلندی برای مسلمانان برداشته شده. مساجد جدیدی ساخته شد و برخی مساجد نیز بازسازی گردید و مدارس و مراکز متعددی تاسیس شد، اما در هر صورت توقع مسلمانان همیشه بیش از امکانات موجود است. مثلاً یکی از مشکلات مسلمانان روسیه ممنوعیت حجاب در مدارس دولتی و دانشگاه ها است، حتی در دانشگاه پزشکی این محدودیت وجود دارد. تاسیس مدارس غیر دولتی هم نیازمند بودجه و اعتبار مالی است که مسلمانان این توانایی را ندارند. از این رو این گونه مسایل مشکلات روزانه مسلمانان است. یکی دیگر از مشکلات ما کمبود مسجد در روسیه است؛ به عنوان مثال در مسکو روزهای جمعه بیش از ۱۵ هزار نفر خارج از مسجد‌های موجود در شهر مجبور می‌شوند نماز به جار آورند، چون مساجد به اندازه کافی نیست.

* و معمولا این تعداد در عید قربان و عید فطر به اوج می رسد.

بله، در اعیاد اسلامی حدود ۱۵۰ هزار نفر در خیابان ها نماز را به جا می آورند، این مساله به طور طبیعی مزاحمت هایی را نیز برای شهروندان روسی در پی دارد و گاه موجب اختلاف و دشمنی هم می شود. در صورتی که اگر به ما اجازه ساخت مسجد دهند، نیازی نیست که این تعداد نمازگزار در یک مسجد جمع شوند به ویژه در مسکو این امر به ما کمک فراوانی می‌کند این در حالی است که دولت برای ساخت سی معبد یهودی مجوز صادر کرده اما دو میلیون مسلمان فقط چهار مسجد در اختیار دارد، این نوعی سیاست دوگانه در دادن آزادی به ادیان است و این نفاق تقریبا در تمام کشورهای مدعی تمدن وجود دارد.

* آیا اماری از مسلمانان روسیه دارید؟

روسیه جمعیتی صد و چهل میلیون نفری دارد که از این تعداد بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون نفر از مسلمانان تشکیل می‌دهند..

* شما به برخی چالش ها و محدودیت های مذهبی برای مسلمانان روسیه اشاره کردید. پیش بینی شما از این اوضاع در آینده چیست؟

این مساله به همت مسلمانان و تعداد آنها بستگی دارد، چرا که تعداد آنها می تواند تعیین کننده باشد، ان شاءالله اوضاع بهتر می‌شود. ما در زمینه قوانین مشکلی نداریم. قوانین موجود تمام حقوق را محترم دانسته لذا مشکل ما این است که قوانین مذکور اجرا نمی شود.

* شما بارها به ایران سفر کرده اید و شاهد حضور شما در برخی کنفرانس ها از جمله کنفرانس وحدت بوده ایم. به نظر شما جمهوری اسلامی ایران تا چه اندازه در ایجاد و تحکیم وحدت امت اسلامی موفق بوده است؟

برگزاری چنین همایش هایی بسیار مفید بوده و موجب می شود تا تمام شرکت کنندگان اندیشه وحدت را با خود به کشورهایشان منتقل نموده و منتشر کنند، اما در عین حال دروغ ها و شایعاتی که در مورد ایران منتشر می شود، حجم بیشتری دارد و با اینکه من سالانه به ایران می آیم و از نزدیک شاهد اوضاع ایران هستم و با برادران ایرانی دوست هستم گاهی تحت تاثیر این تبلیغات منفی قرار می گیرم  و دچار تردید می شوم! زیرا آنها تبلیغات زیادی برای تخریب چهره ایران و مذهب جعفری انجام می دهند. البته باید گفت که در مقابل برخی شیعیان هم هستند که به اهل سنت دشنام می دهند و از قبیح ترین کلمات علیه آنها استفاده می کنند و از طرف اهل سنت هم چنین افرادی هستند. من هنگامی که با جوانان صحبت می کنم به آنها می گویم نتیجه این حرف ها این است که شیعه و سنی به جان هم بیافتند، و بیشتر این درگیری ها هم سیاسی بوده و ربطی به مذهب یا دین ندارد، چون هر کدام از آنها می خواهند قدرت را به دست بگیرند، برای رسیدن به هدف خود مساجد را هم منفجر می کنند، در حالی که نه قرآن و نه احادیث شریف این رفتار را تایید نمی کند. خطرناک ترین نکته در مورد درگیری های مذکور این است که وانمود می کنند این جنگ میان مذاهب است. من به آنها می گویم شما گمان می کنید با این کارها می توانید شیعه را از بین ببرید؟ هرگز.

* شما راه حل را چه می دانید؟

تنها راهی که داریم گفتگو و اتحاد بر سر مشترکات است و اینکه هر کدام از ما بر عقیده خود باشیم و  البته اصول ما مشترک بوده و البته فروع اختلافی هم اجتهاد علما است و بشر جایز الخطا می‌باشد. پیامبر(ص) هنگامی که یکی از صحابه ایشان مشرکی را که از ترس جان خود اسلام آورده بود، کشت، خشمگین شد و فرمودند: تو یک مسلمان را کشتی. پس هر کس شهادتین گفت مسلمان است و مؤمنان با هم برادرند.

*از یک سو به ایران هراسی و شیعه هراسی در سطح رسانه ای و دست های پشت پرده سیاسی از تفرقه افکنی ها از سوی دیگر اشاره کردید. به نظر شما علت اصلی تبلیغات رسانه ای برای تخریب چهره ایران چیست؟

علت اصلی ترس و هراس آنها از وحدت مسلمانان است و چون می بینند، جمهوری اسلامی ایران با قاطعیت از مسائل اسلامی حمایت می کند و در این راه هیچ تردیدی ندارد در حالی که کشورهای دیگر گاه منافع سیاسی را بر منافع اسلامی ترجیح می دهند از این رو به مخالفت با جمهوری اسلامی بر می خیزند و سعی می کنند که چهره آن را نزد دیگران برعکس جلوه دهند.

Comments are closed.