جلسه ی پنجم سرح فقره ی : وهب لی تکذیبا لمن قصبنی

✅شرح دعا مکارم الاخلاق( و هب لی تکذیبا لمن قصبنی)👈جلسه پنجم ۹۸/۲/۱۹

آگوست 13, 2019 در 5:24 ب.ظ توسط

دانلود صوت


خلاصه مطالب:

✳️عوامل لغزش👇
۱پیروی از هوای نفس
۲سرعت قضاوت
۳پیروی بی سند و ماخذ از آباء و اجداد
۴پیروی بی سند و ماخذ از کسانی که در چشم ما بزرگ شده اند( شخصیت های کاریزماتیک)
_آیاتی که بر عدم پیروی بی سند و ماخذ از بزرگان دلالت دارد، اصل رجوع را نفی نمیکند، چرا که در جهل ماندن هنر نیست، یا باید خودت بروی دانا بشوی یا باید از کارشناسان بحث استفاده کنی!
۵اتباع از غیر علم که حتی میتوان آن چهار مورد قبلی👆 را ذیل همین مورد دانست!
_در اعتقادات عدم پیروی از علم خیلی تلفات از ما میگیرد و بسیار خطرناک است!
✅شخصیت حضرت ابراهیم آنقدر بزرگ است که حتی مشرکان حضرت را از خودشان میدانند، یهودی و مسیحی ها هم حضرت را پیرو دین خودشان میدانستند، آخر با کدام عقل این حرف را میزدنند، زمانی که حضرت ابراهیم در دنیا بود حضرت موسی یا عیسی هنوز بدنیا نیامده بود به عبارتی با این بیان حضرت ابراهیم پیرو آیینی بود که هنوز نیامده بود.
ای اهل کتاب شما در مورد چیزی که میدانستید(زندگی پیامبرانتان) اظهار نظر کردید، غلط از کار در آمد، حالا در مورد چیزی که نمیدانید(زندگی حضرت ابراهیم) چطور اظهار نظر میکنید، اصلا چرا اظهار نظر میکنید؟
🤔البته اهل کتاب در عرف قرآن یکسان نیستند، قرآن معتقد است اکثریت فاسق و اقلیتشان صالح هستند.

#خدایا کمک کن ما مسلمانان لااقل خوبانمان شبیه خوبان اهل کتاب بشوند!!!
اهل کتاب یکجور نیستند؛
🔷#خوبانشان 🔹سر تعهداتی که با رسول خدا بستند، هستند، 🔹آیات خدا را نیمه شب در حال سجده میخواندند!!! (خاک بر سر مسلمانی که شب تا صبح بخوابد و قرآن نخواند از اهل کتاب پست تر خواهد بود.)
🔹و یسارعون فی الخیرات: یعنی هر کار خیری که از دستانشان بر می آمد انجام میدادند! نه اینکه ببیند کدام کار را بقیه انجام نمیدهند!!!به عبارتی اصلا فرصت نمیدادند این کار خیر به بقیه برسد.
👆در این آیات عالم یهودی، عالم مسیحیِ وظیفه شناس را جز صالحان میداند، یعنی این عالِم، هم ردیف انبیاء و اوصیا و اولیاء حساب میشوند.
_ قرآن این دسته از اهل کتاب را هم #متقی و هم #اهل خشوع معرفی میکند؛ برادران! در اسلام هرکس نماز میخواند رستگار نیست! (قد افلح مومنون الذین هم فی صلاتهم خاشعون) نماز خاشعانه نجات میدهد نه اصل نماز!!!
🔶#بد های اهل کتاب که اکثریت هستند بواسطه 🔸ظلمی که انجام دادند، حلال های خدا برایشان حرام شد،
در برابر راه خدا، خیلی 🔸مانع تراشی میکردند! 🔸ربا میگرفتند!
یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَأْکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْباطِلِ إِلاَّ أَنْ تَکُونَ تِجارَهً عَنْ تَراضٍ مِنْکُم‏
⛔️شما هم اموالتان را به باطل نخورید هرکس گران فروشی میکند! کم فروشی میکند! احتکار میکند! اَکل مال به باطل میکند؛ هرکس مدرک تحصیلی اش درست نیست و دارد حقوق میگیرد و یا قوانین کشور را دور میزند ولو پیشانی اش ورم کرده باشد. اکل مال به باطل میخورد.

کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ لَوْ آمَنَ أَهْلُ الْکِتابِ لَکانَ خَیْراً لَهُمْ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَ أَکْثَرُهُمُ الْفاسِقُونَ (۱۱۰)
مسلمانان شما بهترین امتی هستید که خدا برای جامعه بشری آفریده و اگر شنیدید که رهبری از تمدن جامعه اسلامی سخن میگویند، که باید جامعه بشری را مسلمانان اداره کنند؛ ریشه قرآنی اش این آیه است، چرا که ما بهترین امتی هستیم که خداوند خلق کرده و این یعنی هدایت جامعه بشری باید در دست ما باشد.

*به نقل از کانال ostadrooh@

برچسب‌ها:, , , , , , , ,

Comments are closed.