✅شرح دعا مکارم الاخلاق( و هب لی تکذیبا لمن قصبنی)👈جلسه دوازدهم ۹۸/۲/۲۶

دانلود صوت

دانلود پرسش و پاسخ


خلاصه ی مطالب :

✅شرح دعای مکارم الاخلاق( وهب لی تکذیبا لمن قصبنی)
_عقرب اینقدر خبث تینت دارد که اگر کسی نباشد، نیش بزند نیشش را به سنگ میزند! برخی متاسفانه این بیماری را دارند، که هر طور شده بدگویی میکنند.‼️
⚠️قانون خلقت این است که اگر شخصی به حق دیگری تعرض کند؛ معترض مورد تعرض قرار خواهد گرفت، لذا قرآن کریم فرمود: کسانی که سر ایتام دیگران کلاه میگذارند نمیترستند، این بلا سر ایتام خودشان در بیاید.
👈استفاده «العهده الروای» در بحث روزه است، که اگر میخواهد روایت نقل کند به عنوان مثال باید بگوید، من در کتاب «علی بن ابراهیم قمی» دیدم یا در «وسایل الشیعه» دیدیم، در اینجاست که میشود گفت العهده علی الروای نه اینکه شخص با آبروی دیگران بازی میکند، بعد میگوید الهعده علی الروای؛ خیر‼️ العهده الیک و علی الروای.👉
_در بحث دین خدا نظر شخصی افراد یک جو سیاه ارزش ندارد، حتی نظر مجتهدی که هفتاد سال کار کرده است بدرد ما نمیخورد، از این بالاتر نظر شخصی پیامبر هم بدرد ما نمیخورد، چرا که قرآن فرمود:«إِنَّا أَنْزَلْنا إِلَیْکَ الْکِتابَ بِالْحَقِّ لِتَحْکُمَ بَیْنَ النَّاسِ بِما أَراکَ اللَّهُ وَ لا تَکُنْ لِلْخائِنینَ خَصیماً (۱۰۵)سوره نساء».
🔷وَ قَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسیحَ عیسَى ابْنَ مَرْیَمَ رَسُولَ اللَّهِ وَ ما قَتَلُوهُ وَ ما صَلَبُوهُ وَ لکِنْ شُبِّهَ لَهُمْ وَ إِنَّ الَّذینَ اخْتَلَفُوا فیهِ لَفی‏ شَکٍّ مِنْهُ ما لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِلاَّ اتِّباعَ الظَّنِّ وَ ما قَتَلُوهُ یَقیناً (۱۵۷)
🔹اکثریت عالمان دین فروش اهل کتاب نسبت به حضرت عیسی علیه السلام احساس خطر کردند، که وجود ایشان دکان و بازار ما تخته میشود. از این رو آن همه معجزه ای که می آورند، خطاب اول ایشان عالمان درجه یک اهل کتاب بوده است، چرا که وظیفه علماء بوده است منتقل کنند هرچند این عالمان همه را حمل بر سحر و جادو کردند، البته چون خودشان اهل سحر و جادو بودنداین کار را میکردند، ذاتشان ناپاک بود.
🔹عالمان اهل کتاب چون خودشان دارای شخصیت اجتماعی بودند، مستقیم نمیتوانستند اقدام به قتل حضرت بکنند، درکنار تخریب شخصیت به افرادی پول میدادند تا ایشان به قتل حضرت اقدام کنند.
🔹اهل کتاب با کفار روی هم ریختند تا حضرت عیسی را از بین ببرند، یعنی حضرت عیسی مسیح سلام الله علیه را از کفار بدتر میدانستند‼️
اصرار مسیحیت بر شهید شدن حضرت عیسی برای چیست؟مسیحیت حضرت را هم «هادی»هم «فادی» میداند، یعنی حضرت آمدند که هدایت کنند اما در مسیر هدایت فدای امت خودشان شدند، به عبارتی ایشان فدا شد تا گناه کاران بخشیده شوند.
👈این تفکر به برخی از شیعیان هم رسیده است یعنی حضرت سید شهدا را هم هادی میدانند هم فادی! چرا فادی میداند به دلیل اینکه فکر میکند هرکاری بکنند اشکالی ندارد، فقط کافیست در روضه بنشیند یک قطره اشک بریزد، دیگر کارش تمام است و وارد بهشت میشود و بعد از گریه هم هرکاری کرد کرد‼️ #این_حرف_پرت و پلاست، شفاعت درست است، اما قانون دارد.
در دین خدا شفاعت به معنای پارتی بازی در دنیا ظلم و در آخرت محال است! چرا که شخص باید در مسیر شفیع قرار بگیرد به عبارتی اگر در مسیر سیدالشهداء قرار گرفت، یعنی من از مسیر گذشته خودم فاصله گرفتم، به همین دلیل است که ما معتقدیم «حُر»را حضرت شفاعت میکند چرا که توبه کرد و در کنار سیدالشهداء شهید شد، همین در مجالس روضه هم هست، یعنی شرکت بکند عزاداری کند بعد مسیرش را عوض کند یعنی اگر تا دیروز یزیدی بود از امروز حسینی شود و شعارش این شود «امیری حسین و نعم الامیر» به این معنا یقینا اهل نجات خواهد بود! ولو گذشته اش سیاه و تاریک باشد.

🔹ما لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِلاَّ اتِّباعَ الظَّنِّ) یهودیت و مسیحیت در این جهت یک اشتباه کلیدی کردند؛ اشتباه شان این بود که، پرونده قتل حضرت را از راه #علم قضاوت نکردند بلکه از راه ظن پیروی کردند… علت لغزش شان این بود که معیار درستی، ترازو ی درستی نداشتند.
🔶بَلْ رَفَعَهُ اللَّهُ إِلَیْهِ وَ کانَ اللَّهُ عَزیزاً حَکیماً (۱۵۸)
در این بالا بردن حضرت حکمت های وجود دارد ۱️⃣یکی از حکمت ها شوق ملائکه آسمانی از هم صحبتی با حضرت بوده است. ۲️⃣حکمت دیگری که وجود دارد، بحث معراج سیدانبیاء است؛ خیلی بحث شده است که این معراج رفتن به روح بوده است، یا به جسم بوده است، جواب این است که، آن زمانی که قصد داشتن حضرت عیسی را بکشند آیا روح ایشان را کشتند یا جسم ایشان را؛ آیه بعد دارد که ( بل رفعه الله الیه) رفع یعنی همین عیسی مرکب از روح و جسم را بالا بریدیم، با همین بدن عنصری نه با بدن مثالی.۳️⃣حکمت دیگری که اتفاق می افتد این است که حضرت عیسی در آنجا به نص قرآن زنده هستند، هر مسیحی اشکال بگیرد که مگر میشود، امام عصر زنده باشد، میگوییم حضرت عیسی از آباء و اجداد امام عصر، سنشان بیشتر است.
۴️⃣حکمت بعدی این است که وقتی امام عصر تشریف می آورند مشکلات معتددی دارند یکی از مشکلاتشان اهل کتاب است که وقتی یهودی ها و مسیحی ها حضرت مسیح تشریف میآورند به حضرت ایمان می آورند بعد حضرت مسیح به امام عصر اقتداء میکنند، لذا این اهل کتاب به امام عصر ایمان میآورند.
🔷وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ إِلاَّ لَیُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ یَوْمَ الْقِیامَهِ یَکُونُ عَلَیْهِمْ شَهیداً (۱۵۹)
🔹بعضی آیه را اینطور فهمیدن که اهل کتاب نمیمیرند مگر اینکه به حضرت مسیح ایمان می اورند، اما نظر درست این است؛ آیه میفرماید: که حضرت مسیح زنده هستند وقتی در زمان امام عصر تشریف بیاورند، همه اهل کتاب موجود قبل از مرگ حضرت مسیح به ایشان ایمان میآورند، دقیقا به همین دلیل است که امام عصر با اهل کتاب زیاد مشکل ندارند‍!

*به نقل از کانال ostadrooh@