جلسه ی نهم شرح فقره ی : وهب لی سلامه ممن توعدنی

✅شرح دعا مکارم الاخلاق( و هب لی سلامه ممن توعدنی)👈جلسه ی نهم ۹۸/۰۳/۰۶

آگوست 17, 2019 در 3:03 ق.ظ توسط

دانلود صوت


خلاصه مطالب :

✅شرح دعای مکارم الاخلاق(و سلامه لمن توعدنی)
✳️سلامتی دربرابر دشمن یک معنا بیشتر ندارد و آن #استقامت_است.
🙏متدینین این شبها که قرآن به سر میگیرد وقت کردید، یک خورده قرآن را هم باز کنید؛ معارف قرآن را به دل برسانید، قرآن اگر داستان برای ما میگوید برای این نیست که 🌙شب خوابمان ببرد، بلکه توجه به فلسفه آن تاریخ دارد.
🔷أَ حَسِبَ النَّاسُ أَنْ یُتْرَکُوا أَنْ یَقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لا یُفْتَنُونَ (۲)
🔹مراد از «الناس) در آیه مومنین هستند، که خیال کردند ایمان زبانی است آیه میفرماید: از همه #امتحان_میگیرم، مومنین خیال نکنند، که تافته جدا بافته هستند، این امتحان مربوط به همه ی زمان ها میباشد.❗️
🔶وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذینَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذینَ صَدَقُوا وَ لَیَعْلَمَنَّ الْکاذِبینَ (۳)
🔸صدق به این است، همانطور که زبانی گفته است ایمان دارم در امتحان هم موفق شود❗️.
🔷إِنَّ الَّذینَ تَوَلَّوْا مِنْکُمْ یَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعانِ إِنَّمَا اسْتَزَلَّهُمُ الشَّیْطانُ بِبَعْضِ ما کَسَبُوا وَ لَقَدْ عَفَا اللَّهُ عَنْهُمْ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ حَلیمٌ (۱۵۵)
🔹آیه #عامل_شکست را که بررسی میکند! که خداوند عامل شکست نیست؛ رسول خدا عامل شکست نیست؛ حتی دشمن عامل شکست نیست؛ #عامل_شکست_خودمان_بودیم‼️ یعنی از خودمان ضربه خوردیم و نکته اساسی این است که شما در برابر #ولی_اسلام احساس کردید اهل نظر هستید اهل رای هستید.‼️
🔹آیه نشان میدهد، 👈آنانی که به دشمن پشت کردند، ابتدا به #پیامبر_پشت_کرده_بودند؛ حالا به هر عنوانی که بود.
♦️به خداوندی خدا قسم کسانی که در عرصه #سیاست وارد میشوند! در مشت شیطان هستند مگر اینکه استعاذ به خداوند بکنند! مگر اینکه به خداوند پناه ببرند.
خداوند فرمود: «اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم» 👈مومنی که #مطیع_ولی_امر_نباشد، یقین بداند 👿شیطان بر او مسلط میشود ولو «بسم الله» اول سخنرانیش بگوید.
🔶إِنَّ عِبادی لَیْسَ لَکَ عَلَیْهِمْ سُلْطانٌ وَ کَفى‏ بِرَبِّکَ وَکیلاً (۶۵)
🔸#انبیاء نیامدند ما را #عادل درست کنند بلکه آمدند ما را #معصوم_درست_کنند، ما را معصوم تربیت کنند.
🔸اگر عبدالله شویم هم راه های نفوذ داخلی( هوای نفس) هم خارجی( شیطان) بسته میشود که اگر بسته شد راه های ☝️عصمت باز میشود. این #ملکه_عصمت_قابل_تحصیل_است.
♦️خداوند میفرماید: من راه سالم بودن و پاک بودن را یادتان میدهم، اما بعد از اینکه متوجه شدید؛ باب توجیهات را ببندید، البته خیلی سخت است؛
☝️اگر فکر کردید که دکتر حسابی شب میخوابید صبح که بیدار میشد ذهنش پر از فیزیک میشد اشتباه فکر کرده اید❗️، بوعلی سینا هرگز راحت نخوابید،❗️ شاید باورتان نشود که بوعلی کتاب «نفس» ارسطو را چهل بارخوانده باشد، به طوری که حفظ شده بود با این حال میگفت این کتاب راه فهم ندارد؛ تا اینکه کتاب فارابی را خواند بعد راه فهمیدن کتاب نفس ارسطو را فهمید.
👈اولیاء خدا در مسیر مبارزه با شیطان نیاز به #تلاش دارند که در اصطلاح شرع مبین «ریاضت» نام دارد.مسلمانان فقط راه علمی ریاضت را نیاموزید! راه عملی را فراموش نکنید، راه عملی بسیار سخت است👉، که ذکر گفتن از آسان ترین کارهاست، تنبل ترین آدم ها هم میتوانند، بی عرضه ترین آدم ها هم میتوانند ذکر بگویند، قرآن کریم را نگاه کنید موسی کلیم مشکلی برایشان پیش آمد، یک جمله گفت:«قالَ رَبِّ إِنِّی ظَلَمْتُ نَفْسی‏ فَاغْفِرْ لی‏ فَغَفَرَ لَه»
☝️ریاضت عملی این است که انسان پیدا کند #ولی_مومنین چه انتظاری از او دارد!
👈«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَکُونُوا کَالَّذینَ کَفَرُوا» آی مومنان مثل کافران نباشید، #تشابه_سخنی با کافران حاکی از #تشابه_قلبی با آنهاست.

*به نقل از کانال ostadrooh@

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,

Comments are closed.